Tajniki sprzętu DJ

Tajniki sprzętu Didżeja

Muzyka wydobywająca się głośników na różnego rodzaju imprezach nie bierze się znikąd. Uświetniający oprawę DJ dysponuje urządzeniami pozwalającymi na odtwarzanie muzyki oraz uzyskiwanie wybranych efektów dźwiękowych. Do czego w praktyce służą tej urządzenia i czy ich obsługa jest skomplikowana?

Styl wyznaczający kierunek

Tak naprawdę od tego, co znajdzie się na stole DJ’a, zależy w dużej mierze od jego stylu i indywidualnych upodobań. Inne podejście mają DJ’e skreczujący (turntabliści) a jeszcze inne ci występujący najczęściej na dyskotekach. Dla pierwszej grupy ciężko wyobrazić sobie pracę bez gramofonu. Drudzy natomiast na dobrą sprawę do niczego go nie potrzebują.

Stanowisko DJ’a w praktyce musi być mobilne. Ta praca wymusza przemieszczanie się pomiędzy różnymi lokalizacjami. Swój sceniczny sprzęt DJ zabiera ze sobą na każdy występ, ponieważ tylko wtedy ma pewność, że wszystko przebiegnie po jego myśli.

Kluczowa z punktu widzenia odgrywania swojej roli będzie konsola DJ’a. Nazwa jest w tym przypadku adekwatna, ponieważ znajduje się na niej mnóstwo nic niemówiących osobom postronnym przycisków i pokręteł. Umiejętne korzystanie z nich pozwala uzyskać niebywałe efekty.

Tam, gdzie liczy się jakość

Można śmiało stwierdzić, że muzyczny sprzęt dla DJ’a, jest tym, czym piec dla piekarza. Żeby uzyskać określony efekt, trzeba go posiadać. Jednak nie może to być losowe urządzenie, tylko coś, na czym można polegać przez 365 dni w roku. Podobnie jak w przypadku innych dziedzin życia, nie bez znaczenia jest tu marka producenta.

Co do zasady DJ nie kupuje miksera co występ, więc warto zainwestować w tym celu w sprzęt z najwyższej półki. Pozorne oszczędności mogą szybko okazać się przysłowiowym strzałem w kolano. Awarie w trakcie występu są niedopuszczalne. Często odpowiedzialne są za to niskiej jakości urządzenia, które nie powinny znaleźć się na stole DJ’a.

Obsługujący mikser DJ wraz z nabytym doświadczeniem dostrzega istotną rolę sprzętu towarzyszącego mu podczas występów. Sama jego obsługa nie jest trudna. Sekret tak naprawdę tkwi w umiejętnym posługiwaniu się konsoletą tak, by porwać do tanecznej zabawy tłumy niezależnie od gatunku muzycznego.